Извештај Европске комисије – Србија без икаквог напретка у изборном процесу и правосуђу, мора да усклади своју спољну политику са ЕУ

249

Србија није направила никакав напредак када су у питању изборни процеси или правосудни систем, док је умерени напредак регистрован када је у питању борба против корупције (структурне реформе и сарадња између агенција) и реформа јавне администрације, наводи се у извештају Европске комисије о напретку Србије. Извештај ће током дана бити представљен у Бриселу.У извештају, у који је Н1 имао увид, наводи се и да је Србија остварила напредак када је реч о економским и фискалним питањима. Наводи се да је дошло до смањења буџетског дефицита и разумна фискалне активности, али да нема фискалних реформи.

Наводи се да је држава и даље кључни играч у економској сфери, док приватни сектор има проблема због владавине права.

Констатује се да је дошло до смањења незапослености, најнижа у последњој декади, али истиче да је разлог обимно исељавање. 

Веће су екстерне разлике, али се оне неутралишу високим приливом страних инвестиција, додаје се. Међутим, пише у извештају, Србија мора одредити приоритете и контроиу инвестиција, поготово оних међудржавних.

У извештају се каже да је регистрован напредак у оквиру правних одредби када је у питању бизнис, заштита интелектуалне својине или заштита конкуренције.

Наводи се и да је образовање проблем односно да не одговара захтевима тржишта.

Када је реч о изборима, констатује се да је свима омогућено учешће и кампања, али да су највећи медији фаворизовали владајуће стеруктуре.

Додаје се да је дијалог од суштинске важности и да ниједна препорука Канцеларије за демократске институције и људска права ОЕБС-а (ОДИХР) није испуњена, а да састав парламента не погодује политичком плурализму.

Наводи се да постоји озбиљна забирнутост због политичког утицаја на правосуђе.

У борби против корупције постоји делимичан напредак, пише у извештају, као и у борби проитив организованог криминала. Кад је реч о корупцији постоји озбиљна забринутост јер нема механизама превенције нити је смањен број суђења.

У вези са медијима се наводи да Србија има медијску стратегију, али недостаје примена. Озбиљна забирнутост, пише у извештају, постоји због претњи, узнемиравања и насиља над новинарима.

Када је реч о односима у региону, Србија је похваљена због посвећености регионалној сарадњи. 

Константовано је да су настављени преговори Београда и Приштине, али да је неопходно постићи споразум.

Србија мора да усклади своју спољну политику са Европском унијом, пише у извештају Европске комисије.

(Н1)

НСПМ