Икона поклоњена Сергеју Лаврову враћена у Додиков кабинет

245

Икона коју је председавајући Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик поклонио министру спољних послова Русије Сергеју Лаврову враћена је у Босну и Херцеговину.

“Ја сам лично донио икону из Москве и предао је у кабинет Председавајућег Председништва БиХ Милорада Додика”, рекао је за Радио Слободна Европа (РСЕ), амбасадор БиХ у Русији Жељко Самарџија.

Самарџија каже како је потом обавестио повратно руску страну Амбасаде у Москви да је икона враћена дародаваоцу, односно у кабинет председавајућег Председништва БИХ Милорада Додика, који се налази на Универзитетско клиничком центру Бањалука, због заразе коронавирусом.

У ноти који је од Руске Федерације добила Амбасада БиХ у Москви, како каже Самарџија моли се поклонодавац да путем званичних агенција, пре свега Интерпола изврше провере о пореклу иконе.

Позлаћену икону, која је настала прије 300 година и пронађена у Лугањску, који се налази на окупираној територији Украјине, Милорад Додик је уручио руском шефу дипломатије Сергеју Лаврову током састанка одржаног 14. децембра у Источном Сарајеву.

Након тога, амбасада Украјине у Босни и Херцеговини упутила је ноту Министарству спољних послова БиХ у којој су их замолили за “детаљне информације о пореклу овог предмета украјинске културне баштине”.

Русија је, 23. децембра, вратила амбасади Босне и Херцеговине у Москви позлаћену икону,а након што је изражена сумња да се ради о украјинском националном благу.

Радован Ковачевић, саветник председавајућег Председништва Босне и Херцеговине Милорада Додика рекао је 24. децембра за Радио Слободна Европа да је икона коју је Додик поклонио руском шефу дипломатије Сергеју Лаврову током посете БиХ ‘била у приватном власништву једне породице из Бањалуке дужи низ година’, те да су ‘чланови те породице желели да та икона буде поклоњена Сергеју Лаврову’.

“Оно што је за нас битно јесте на основу чега они износе одређену врсту квалификација типа да се ради о икони која је украдена или да се ради о икони која је у било каквој евиденцији културног блага Украјине”, рекао је за РСЕ Ковачевић.

Тужилаштво Босне и Херцеговине 18. децембра је формирало предмет, како би извршило провере у вези са овим случајем.

Из Интерпола су за РСЕ 18. децембра одговорили да “Дирекција за координацију полицијских тијела БиХ- НЦБ ИНТЕРПОЛ Сарајево, у оквиру чије надлежности је међународна оперативна полицијска сарадња, односно сарадња путем ИНТЕРПОЛ-а, до сада није службено запримио захтев за поступање од стране надлежних тела у Босни и Херцеговини као и НЦБ ИНТЕРПОЛ Кијев у вези овог предмета”.

(РСЕ)

НСПМ