Косовски оператор КОСТТ 14. децембра преузима снабдевање електричном енергијом општина на северу Косова

667

Оператор система трансмисије и тржишта електричном енергијом Косова (КОСТТ) 14. децембра преузима снабдевање електричном енергијом општина на северу Косова, јављају приштински медији.

Предвиђено је да тог дана престане размена електричне енергије измедју ЈП ЕПС и КОСТТ која је постојала до сада ради потреба снабдевања потрошача на северу Косова.

Извршни директор КОСТТ-а, Мустафа Хасани, за приштинске медије је рекао да се 20. априла 2020. године успешно гласало о новом Споразуму о повезивању КОСТТ-а и Европске мреже оператора преносног система (ЕНТСО).

По његовим речима, тај споразум је ступио на снагу 15. маја 2020. и од тада КОСТТ и Косово постају регулаторно подручје у оквиру регулаторног блока ЦА, с Албанијом.

Канцеларија за Косово и Метохију је саопштила да снабдевање струјом на северу КиМ неће бити угрожено ни на који начин, односно да ће Електрокосмет наставити да неометано снабдева грађане струјом.

“Када и ако ћерке-компаније ЕПС-а, чији су оснивачи ЕПС и ЗСО, буду регистроване према постигнутом споразуму о енергетици, оне ће наставити несметано снабдевање”, наводе у Канцеларији за КиМ, указујући да је Србија испунила свој део обавеза из споразума о енергетици, али Приштина није.

Он је рекао да је тим споразумом заустављено преусмеравање ка европској медђународној мрежи због снабдевања севера Косова.

Хасани је навео да ће ступањем на снагу Споразума, додела интерконективних капацитета и управљање загушењима интерконективне мреже Косова бити реализовани у оквиру структуре Регулаторног блока ЦА, а не више ЕМС (Србија) и да ће се приходи од ових активности припадати КОСТТ.

То, како је рекао, отвара пут КОСТТ-у да се интегрише на регионално енергетско тржиште, да учествује у Албанској берзи енергије (АПЕКС) и пусти у погон 400 кВ линију Косово-Албанија.

Другим речима, КОСТТ сада започиње “самосталан оперативан рад” што је део споразума са ЕНТСО, те ће од 14. децембра функционисати самостално од српског оператора преносног система, Електромреже Србије (ЕМС).

Истовремено у Канцеларији за електричну енергију Косова није регистрована нити је добила лиценцу сестринска компанија ЕПС-а Електросевер, али то не утиче на могућност КОСТТ-а да преузме пуну контролу над системом и инфраструктуром на северу Косова.

У Канцеларији за електричну енергију Косова истичу да Електросевер у до сада поднетим захтевима за лиценцирање није поштовао прописе Косова и да без њиховог поштовања у захтеву за лиценцирање неће добити лиценцу.

ЕМС: Трафостаница “Валач” на северу Косова остаје у саставу Електромреже Србије

Трафостаница “Валач” на северу Косова остаје у саставу Електромреже Србије (ЕМС) и ништа се не мења у статусу запослених у том објекту, речено је данас агенцији Бета у ЕМС-у.

“Што се тиче запослених у ЕМС, нема никакве дилеме да ће они остати у нашој компанији, све док они то буду желели”, навели су у том јавном предузећу поводом писања медија да су запослени у трафостаници станици “Валач” још пре два месеца обавештени да им се укидају радна места јер та станица више “папиролошки” не припада Србији.

(Бета, Инсајдер)

НСПМ