Партијски врх Самоопредељења од изборне победе на Косову не престаје да износи нове захтеве за дијалог са Београдом. Најаве лидера Аљбина Куртија о могућој промени преговарачке платформе појаснио је функционер Самоопредељења Хаки Абази, истичући да ће Приштина тражити отварање питања Прешевске долине и Санџака.
То подизање преговарачког улога лидера Самоопредељења и бившег тзв. премијера Аљбина Куртија није ништа ново. Председник Центра за спољну политику и професор београдског Факултета политичких наука Драган Ђукановић подсећа да је то Курти радио и током свог кратког прошлогодишњег мандата у Приштини.
– Слично је Курти говорио и 2020. године, када је такође излазио са максималистичким циљевима. Сада је, међутим, значајан став Сједињених Америчких Држава да свако решење до којег се дође у дијалогу мора да буде компромисно – указао је Ђукановић за “Вести” и истакао да не верује да ће бити било какве могућности за таква решења.
Неопходно је, поручује путем медија Курти, не само признање Косова, већ и извињење Београда, али и одштета, док Абази најављује и да ће Самоопредељење “формирати будућу владу и променити платформу дијалога Приштине и Београда”.
– Желимо узајамно признање, а не саботажу Србије, која ће куповати време дијалогом. Ићи ћемо са нашим ставовима на сто… Променићемо платформу дијалога, јер није било речи о Албанцима из Прешева и Бујановца или нестанку Албанаца у Медвеђи, па питањима несталих или чак Санџака. У развијеном дијалогу периферна питања из Србије постала су важна – рекао је Абази.
Позиција Србије се не мења и никада неће признати лажну државу Косово, рекао је председник Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун.
У разговору са високим функционером руске Државне Думе Леонидом Слуцким је навео и да је од великог значаја подршка Русије у спречавању чланства у међународним организацијама попут УН, Унеско и Интерпола.
– Све док тзв. Косово није чланица УН и тиме међународно призната држава, неће бити могуће њено уједињење са Албанијом и реализовање пројекта Велике Албаније – нагласио је Дрецун.
Наставак дијалога после формирања тзв. косовске владе очекује и специјални изасланик ЕУ Мирослав Лајчак, који каже да пандемија није успорила тај процес.
– Дијалог је био заустављен готово две године, али ми смо успели да га вратимо на колосек и успели да се договоримо са обе стране да се потпише један правно обавезујући споразум који ће одговорити на сва питања – казао је Лајчак, додајући да не очекује да ће све остати исто у дијалогу јер “Косово добија нову владу и премијера”.
Рачунају на Угљанина
Албанске везе са санџачким лидером СДА Сулејманом Угљанином (на слици) показале су се 2020. године у Минхену када је говорио на скупу “Албански траг Санџака”. Позив на скуп је путем Фејсбука упутио Исмет Азизи, председник албанске организације “Косово за Санџак”, а у најави тог догађаја Санџак је назван албанском провинцијом, којој треба помоћи да врати свој идентитет “који је увек био албански” и вратити “где заслужује, уз Косово и Албанију”. Портали у Новом Пазару били су пуни фотографија Угљанина, на којима је носио црвени шал са двоглавим орлом, као и слика на којима са домаћинима држи заставу са мапом где је Санџак део Косова.
Жуља их “мини Шенген”
Функционер Самоопредељења Хаки Абази казао је и да је “мини Шенген” мртав.
– Иницијатива “мини Шенген” коју су покренули Србија, Албанија и Северна Македонија, нема уставну тежину и није ратификован на Косову – поручио је Абази, показујући колико та иницијатива, у коју је укључен и премијер Албаније Еди Рама, жуља Приштину баш због чињенице што се Тирана придружила Скопљу и Београду у намери да се регион економски интегрише и уклоне баријере за слободно тржиште.
Дијалог приоритет за САД
САД ће охрабрити нову косовску владу да приоритет преговорима са Србијом, поручио портпарол Стејт департмента Нед Прајс, истичући да Вашингтон снажно подржава дијалогу Косова и Србије под покровитељством ЕУ са циљем да се постигне споразум о свеобухватној нормализацији.
– Надамо се да ћемо сарађивати са владом, пре свега на приоритетима како да унапредимо мир, правду и просперитет на Косову и у региону – рекао је Прајс, додајући да САД подржавају напоре претходне администрације да се постигне нормализација односа између Београда и Приштине.