Комплекс од две вештачке стене за пењање, на који је утрошено чак 1,2 милиона евра отворен је у Кошутњаку. Осим што је овим објектом грађанима одузет јавни простор, чије коришћење ће од априла морати да плаћају, Дејан Јовановића из удружења “Битка за Кошутњак” подсећа за Нова.рс да се ради и о нечему што је изграђено без адекватне грађевинске дозволе.
Министар омладине и спорта Вања Удовичић отворио је у понедељак комплекс вештачких стена у Кошутњаку, који чини једна такозвана болдер стена, дужине 35 метара и друга, висока 15 метара, намењена за тежинско, брзинско и рекреативно пењање.
С обзиром да редакцији Нова.рс није стигао позив за отварање овог комплекса, отишли смо да видимо како изгледа, према речима Удовичића “спортски објекат јединствен у овом делу Европе, који ће нам омогућити да промовишемо нову олимпијску дисциплину и пружимо врхунске услове за тренинг и такмичења спортских пењача”.
Неспорно је да би српски спортисти требало да имају услове за тренинге, али нам је и након погледа на ове две вештачке стене остало нејасно због чега је на њих потрошено чак 1,2 милиона евра.
Слична вештачка стена на Алибаби кошта 10.000 долара
Како је БИРН раније писао, Завод за спорт и медицину спорта Републике Србије 26. новембра 2018. године закључио је, по поменутој цени, уговор о изградњи овог објекта са конзорцијумом који чине две српске фирме – Еуродомус и ПЗ Оператива – и бугарска компанија “Волтопиа”.
Поређења ради, слична вештачка стена на Алибаби кошта 200 долара по квадратном метру или 10.000 долара по комаду. Иако је на Кошутњаку реч о сертификованим стенама, невероватно је да оне коштају чак 60 пута више од две најскупље стене на Алибаби.
Након склапања уговора, изградња је започета крајем фебруара 2019. године и то у београдском парку природе који се налази под заштитом државе.
“Битка за Кошутњак”: Грађани се боре са бројним неправилностима које прате изградњу
За то време, према речима Дејана Јовановића из удружење “Битка за Кошутњак” грађани су се борили и још се боре, са бројним неправилностима које прате њену изградњу.
Осим цене, невероватно је и то што је објекат грађен без одговарајуће дозоволе
Осим цене, како наводи Јовановић, невероватно је и то што је објекат грађен без одговарајуће дозоволе, а коју ни сад нема.
“Општина Чукарица је прво одбила да Републичком заводу за спорт изда решење по ком није потребна грађевинска дозвола, јер се ради о мањем објекту, попут мобилног киоска за кокице”, прича Јовановић за Нова.рс. Дневни лист “Данас” је прошле године изнео детаље обавештења о одбијању и навео да је у њега имао увид.
Упрокос томе, гадња је, подсећа, настављена.
За шупу потребна дозвола
Два месеца касније, Министарство грађевинарства издало је грађевинску дозволу за мањи додатни објекат, попут дрвене шупе за коју нису потребни темељи, каже Јовановић и објашњава:
“То је дозвола за нешто између шупе и киоска за кокице. Притом је наложено да после три године објекат мора да се уклони и све врати у првобитно стање.”
Питање је да ли ће темељи дубоки између два и два и по метра икад моћи да буду уклоњени из природе
Иако грађевинска дозвола није то предвиђала, тврди да су за вештачке стене направљени темељи дубоки између два и два и по метра, за које је питање да ли ће икад моћи да буду уклоњени из природе.
Да нови комплекс не личи на нешто што је привремено постављено у Кошутњаку уверили су се и репортери Нова.рс приликом његовог обиласка – али само до жичане ограде.
Снимање забрањено
На вратима на је речено да можемо као грађани да уђемо ако желимо рекреативно да се пењемо на стену, што ће све до априла бити бесплатно, али је улазак ради снимања и фотографисања забрањен.
Дакле, осим тога што је овај део Кошутњака, који је некад био доступан свим грађанима, сада ограђен и на конструкцију објеката у том простору потрошено 1,2 милиона од новца истих тих грађана, већ ће им се од априла улазак у тај простор и наплаћивати – 400 динара по особи. Бесплатан улаз ће бити могућ од сад па све до краја зиме, дакле у периоду у ком ће због лоших временских услова коришћење стене најчешће бити немогуће.