У Северној Косовској Митровици почео је протест Срба на којем ће исказати незадовољство због тога што су привремене приштинске власти усвојиле и ставиле на снагу Статут предузећа Трепча, као и због најаве регистрације тог предузећа у Приштини, што сматрају још једном од мера које за циљ имају да протерају Србе са Косова и Метохије.
Како је најављено, обратиће им се директор Клиничко-болничког центра Косовска Митровица Милан Ивановић, потпредседник Српске листе Игор Симић, члан председништва синдиката и председник синдиката организационих целина рудници флотација Ратомир Милојевић, председник Студентског парламента Филозофског факултета Лука Јовановић и декан Економског факултета Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици Тања Вујовић.
Најављеном регистрацијом предузећа у Приштини садашње управљачке структуре и организационе јединице престале би да постоје, а блокадом рачуна и извоза производа доводи се у питање опстанак предузећа Трепча север и плате за 3.000 радника.
Косовско министарство економског развоја најавило је да ће комбинат Трепча бити регистрован према закону који је усвојен у Приштини 2016. године, а који је Влада Србије ставила ван снаге и прогласила ништавним.
Генерални директор Трепче Јован Димкић рекао је раније да ће Србија, без обзира на наизглед тешку ситуацију због најаве Приштине о регистрацији Трепче, настојати да нађе решење за комбинат од кога директно или индиректно зависи 35 одсто Срба на северу покрајине и додао да законска решења Приштине неће примењивати, јер би могла да наруше модел функционисања.
Од Трепче директно зависи 3.000 људи, односно 2.400 радника ако се изузму интерно расељени и они који су током године добили отпремнине, док је њих много, много више ако се узму у обзир компаније са којима се послује.
Срби ће исказати незадовољство потезима Приштине у последње време, као што су таксе од 100 одсто на робу из централне Србије, иницијатива за уједињење Северне и Јужне Косовске Митровице, а побуниће се и против инцидената и напада на њих, од којих је последњи обарање и разбијање крста са споменика киднапованим и убијеним Србима из општине Ораховац у Великој Хочи, те уклањање јарбола са заставом Србије.