Синдикат “Заједно” најављује штрајк на Београдском аеродрому, како кажу за Н1, јер не постоји социјални дијалог са послодавцем.
Руководство Вансија пре неколико дана обавестило је раднике да ће због смањеног обима посла око 300 њих са уговорима који истичу крајем октобра, остати без радног места. Понуђен је и социјални програм за оне који желе да оду добровољно.
Синдикати Аеродрома Београд најављују штрајк, тврде да ће радити у оквирима законских одредби, али да не могу да пређу преко тога да њихове колеге остану у оваквој ситуацији на улици.
Када кажете више од 300 људи ће остати без посла – шта то значи, колико вас има запослених и шта то значи за Аеродрам Београд?
– Наравно да представља проблем, зато што су то запослени у оперативним делатностима. То су људи који раде на пословима обезбеђивања и опслуге комплекса аеродрома, безбедности путника, пртљага и опслуге ваздухоплова”, објашњава Весна Вилотић, председница синдиката “Заједно”.
Никад нисмо видели Концесиони уговор
Образложење које су добили од руководиоца је да је авио-саобраћај у смањеном капацитету и да толики број запослених не може да се одржи.
Иако је премијерка обећавала да ће Концесиони уговор у неком моменту бити објављен, никада није објављен
“С обзиром да не могу да штеде на другим стварима, да не могу да штеде на инвестицијама, то је оно што нама пословодство каже, али да ли је тако ми не знамо… Зато што ми Концесиони уговор никада нисмо видели, иако смо тражили, иако је премијерка обећавала да ће он у неком моменту бити објављен, никада није објављен… Тако да – кад год се овде покрене нешто, извлачи се из рукава концесиони уговор о коме нико од нас ништа не зна”, наводи Вилотићева.
Четрдесет трудница добило отказ
Представници синдиката објашњавају да не наилазе на разуменање руководства већ дуже време.
“Четрдесет наших колегиница, које су биле на породиљском одсуству, одмах су, по затварању тог одсуства, добиле отказ, иако су биле потпуно спремне да почну да раде… Али, ова компанија њима, нажалост, није хтела да продужи рад”, преноси Вилотићева.
Документа од пре два дана показују да ће запослени морати да обављају додатне послове – на пример чишћење тоалета и зграде сами.
“Координатор одржавања хигијене ће обезбедити кофу и бриско у сваком тоалету. Посебан бриско и кофа ће бити за просторије за боравак”, наведено је у обавештењу.
Криза тек на помолу
“Независне институције су утврдиле да ће се криза, која је последица коронавируса, тек осетити и да ће близу 200 хиљада људи остати без посла”, каже за Н1 професор Зоран Стојиљковић.
Најтеже последице претрпеће они који су радили краткорочно и у сивој економији
“Влада и провладине институције су утврдиле да ни из далека неће доћи до тога, истина је негде на средини пута, јер су мере одлагале и одлагаће у свим срединама – сем ових које су везане за авио-превоз, туристичке услуге и до краја године – а онда ћемо се суочити са процесом у коме ће се врло мало изгубити радних места, где постоји уговор о раду на одређено и неодређено неколико десетина хиљада радних места, али ће се све одразити на онима који су радили краткорочно и у сивој економији. Они ће остати без прихода”, оцењује Стојиљковић, који је и председник Уједињених гранских синдиката “Независност”.
Нема одговора са београдског аеродрома
Из Аеродрома Београд Н1 телевизији прво је јављено да ћемо добити одговоре због чега се уговори радницима неће продужити и зашто нуде програм за добровољни одлазак запослених, међутим касније нам је само прослеђена информација да одговор руководства ипак нећемо добити.
(Жаклина Таталовић. Н1)
Извор: НСПМ