Торкит Трајхел: Србији прети колапс, миграција има забрињавајуће последице, нема више добрих лекара, читави потези земље пропадају

878

Тема чланка „Србија крвари“ новинарке Торкит Трајхел објављеног у листу „Велт“ је – емиграција из Србије, земље „којој прети колапс: аутобуси не долазе, нема више добрих лекара, читави потези земље пропадају“.

Навевши речи једног возача аутобуса и једне младе преводитељке који желе да напусте земљу и својој деци понуде боље животне перспективе, ауторка чланка објашњава да „годишње 50 до 70 хиљада Срба – у зависности од извора података – емигрира. Вероватно је таквих људи и много више, јер многи одлазе само на одређен рок, на пример, да би помагали при жетви, и потом се враћају. А то не обухвата ниједна статистика. Опозициони Савез за Србију чак говори о 600.000 емигранта у последњих шест година. Лекари, занатлије, неговатељи, вариоци, хигијеничари, фризерке или возачи аутобуса, у Немачкој, где нема довољно квалификованих радника, али и у Аустрији и Скандинавији, бивају примљени раширених руку. За то време, Србија, са својих седам милиона становника, крвари. Богате земље Запада профитирају од миграције, али она за Србију има забрињавајуће последице.“

„Читави потези земље пропадају“, цитира ауторка Јерга Хескенса. „Овај стручњак за Балкан је саветник српског председника Александра Вучића надлежан за привреду. Послала га је немачка влада од које за то добија и плату.“ Хескенс каже да је емиграција једна од најважнијих друштвених тема, да многи Срби не виде више будућност у својој земљи, да је економска ситуација лоша, да просечна плата износи 500 евра, а да је стопа незапослености 12 одсто, али у стварности вероватно много већа: „Ко ради само један дан у години, испада из статистике“. А томе треба додати и да влада, према мишљењу неких Срба, чини ситуацију још лошијом, уместо бољом, пише Трајхелова, и наставља: „Од почетка децембра одржавају се протести против Вучића који је оптужен да претвара државу у аутократију. Чак и имућнији Срби не виде перспективу. Они који то могу себи да приуште, ангажују приватног наставника Немачког за своју децу како би она касније могла да почну живот у Аустрији, Немачкој или Швајцарској.“

Ауторка описује и разговор са шефом београдског Градског саобраћајног предузећа Слободаном Милићем који јој каже да „Немачке агенције долазе овамо аутобусима, покупе људи и онда их разделе по Немачкој или Холандији“. На другом месту он каже: „Овде већ годинама имамо велику флуктуацију. Године 2014. је 45 возача отишло у иностранство, прошле године их је већ било 249“, пише, између осталог, у тексту Торкит Трајхел који је објавио Велт.

(Дојче веле)

 

http://www.nspm.rs/hronika/torkit-trajhel-srbiji-preti-kolaps-migracija-ima-zabrinjavajuce-posledice-nema-vise-dobrih-lekara-citavi-potezi-zemlje-propadaju.html