САД жуде да будзашто купе руски понос и дику

342

Холивудски филм – то је карика у систему развраћања руског народа…

Како је саопштено, режисер филма „28 панфиловаца“ Андреј Шаљопа се у тексту „Сумрак епохе римејкова“ који је објављен у часопису «Известија», изјаснио о препороду отаџбинске кинематографије.

„Иза нас је остала „Година руског филма“ – истакао је режисер. – Та година нам је донела нове филмове, но, истинске резултате ћемо видети тек у годинама које су пред нама. А можда ће се тај ефекат развући и на следећу деценију. Јер сада наступа време уразумљивања“.

„Ми почињемо схватати да нас холивудски филмови уопште не радују тако као што радују Американце – признао је он. – Да покушаји да се имитира холивудска естетика уопште не гарантују нашим филмовима успех у Отаџбини, а у иностранству већ поодавно. Да гледаоци који долазе у биоскоп да поједу чипс, не могу скупити веће буџете, јер је тих гледалаца мало, а оних којих је много, једноставно су престали ићи у биоскоп. Изгледа да постепено постаје очигледно да национални филм не може бити производ дивљег тржишта и потребно му је не само државно финансирање, него и идеологија“.

Изјаву режисера Андреја Шаљопе прокоментарисао је у интервјуу „Руској Народној Линији“ познати писац, аутор неколико дечијих књига, лауреат Патријаршијске премије за књижевност за 2014. годину, члан Удружења књижевника Русије, сценарист протојереј Николај Агафонов:

Андреј Шаљопа је изговорио гласно моје мисли. Ја непрекидно тврдим да је у идеологији потребан не само филм, него и било која уметност која утиче на свест људи. Ја сам у потпуности сагласан да Холивуд не може да замени наш руски филм. Холивудски филм – то је забава од које се гледалац затупљује. Ни у ком случају не говорим о томе да се у Холивуду снимају искључиво лоши филмови. Не, Американци током године сниме један, до два, солидна филма. Но, гро продукције је – чисто ђубре! Амерички филм не одговара нашем менталитету. Наш менталитет може полагано да се измени под немилосрдним бомбардовањем наше омладине која се од малих ногу кљука холивудском продукцијом. Омладина почиње да размишља у америчком духу. Ми смо се дочепали изобиља у јелу и осталоме, које развраћа. Нас засипају неквалитетном робом, народ губи здравље и своје духовно обличје. Холивудски филм представља карику у систему развраћања руског народа. У Америци одлично схватају да што више прогурају своју „културу“, то ће више ослабити свет. Њима није јасан руски карактер. Из уста Американца непрестано излећу жаљења да је руски народ непредвидив. САД жуде да укроте Русију – да будзашто купе наш руски понос и дику.

Ми треба да постепено почнемо са изграђивањем наше сопствене идеологије. Ми и ви одлично знамо да се истинска руска култура изграђује на Православљу. Ја не говорим о томе да је потребно снимати филмове о Цркви и црквеном животу, него о томе да је неопходно проповедати хришћанске вредности. Није човек сам по себи вредност, а наша једина заједница је – Отаџбина. Код нас нема индивидуализма као на Западу.

У првобитном совјетском времену дивље су их прогањали, но, кад је дошло време да се подиже земља, обратили су се хришћанским вредностима – умри сам, али друга спашавај. Васпитавана је пожртвованост. Комунисти су искористили православну идеју – човек неће жалити свој труд и чак и живот за добробит друштва. Није ствар у Цркви, него у духу. Идеологија мора да се запали на љубави ка Отаџбини, мора да се приповеда у књижевности и филму да је друштвено изнад приватног. Нема уметности без идеологије, но она сама, на жалост, може бити вулгарна, приземна, потрошачка и она која проповеда лозинку – после нас потоп.

Која је то главна идеја садржана у идеологији? Шта ми желимо да створимо? Идеологија ће изнићи из тежње какво друштво ми желимо да створимо. Социјално заштићено друштво које не понижава личност и друштвено начело ставља изнад индивидуалног. Војсковођа Александар Суворов је изразио суштину руске идеологије – сам погини, а пријатеља спаси. Наши ће се, попут панфиловаца, тући до краја. У Америци вас нико не би оптужио за предају позиција и издају ако је остало свега 20% личног састава. А код нас један војник у Брестској тврђави се није предавао, него се борио до краја. Такође, 28 панфиловаца се нису предали, него су зауставили армаду. У томе је цео руски дух! Зато руски народ остаје за Запад неодгонетнута загонетка.

Руски дух треба не само сачувати, него и васпитавати код нових покољења грађана. За васпитање је неопходна православна идеја – хришћанска љубав је увек пожртвована. Волиш ли породицу и Отаџбину? Живи и ради за њихово добро. Љубав значи дати живот свој за свог ближњег. Ту идеју покушавају да искорене из душе руског народа. Но, ми морамо да култивишемо руску идеологију преко уметности – кроз књижевност, филм и медије.

За годину дана променио се однос власти према руском филму – том важном аспекту уметности. Друштво је прихватило моралну поруку Владимира Владимировича Путина. Данас се „буде“ људи из света уметности, зато треба очекивати буђење и препород руског отаџбинског филма. У једном од филмова о Авганистану, „9 чета“, каплар вришти: чувајте своје задњице. Но, он тако нешто није могао рећи! То је апсолутна копија из холивудског филма. Те речи су – увреда и пљување за моју душу! Какав кретен?! Наредник је могао позвати: Чувајте душе своје! Будите до краја спремни да браните своју Отаџбину! Речи „чувајте своје задњице“ су ме убиле. То је очит пример вулгарне имитације Холивуда. У сва времена у Русији су позивали да се не штеди сопствени живот, а на Западу вриште о спасењу својих задњица!

Андреј Шаљопа се дотакао важног проблема. Расуђивања на ову тему треба да греју срца режисера. Позив режисера „28 панфиловаца“ не сме да остане у запећку.

Превод ФСК са руског:

http://ruskline.ru/news_rl/2017/01/10/ssha_zhazhdut_kupit_za_chechevichnuyu_pohlebku_nashe_russkoe_pervorodstvo/