Резолуција којом се од Србије захтева да реши случај убиства тројице браће Битићи требало би у наредним недељама да се нађе на гласању доњег дома Конгреса САД у пуном саставу, потврђено је за Глас Америке у канцеларији конгресмена Лија Зелдина, подносиоца иницијативе за усвајање тог документа.
У документу који је у среду поново усвојио Одбор Представничког дома за спољне послове наводи се да од напретка у решавању убиства америчких држављана Илија, Агрона и Мехмета Битићија треба да зависи развитак односа САД и Србије.
„Неприхватљиво је да ниједна особа никада није проглашена кривом за убиство браће Битићи или било којих других злочина повезаних с њиховом смрћу и да се нико не суочава са оптужбама за те злочине“, наводи се у резолуцији, између осталог.
У резолуцији се додаје да би решење тог убиства Србија требало да постави као приоритет.
„Влада Србије и њена релевантна министарства и канцеларије, укључујући Тужилаштво за ратне злочине Србије, требало би да поставе као приоритет истрагу и кривично гоњење званичника за које се верује да су одговорни за те смрти“, наводи се у тексту.
Наводи се и да некадашњи командант Жандармерије Горан Радосављевић Гури, чија је јединица контролисала област у којој су пронађена тела браће Битићи, ради као консултант једне фирме у Београду и да је високо позиционирани члан владајуће Српске напредне странке.
После поновног усвајања резолуције у Одбору за спољне послове, породица браће Битићи захвалила се на ангажману америчком конгресмену Елиоту Енгелу и представнику Лију Зелдину на подршци у њиховом покушају да остваре правду.
„Свет зна да Србија штити ратне злочинце, укључујући оне који су убили моју браћу. Нико не може бити преварен“, рекао је Иљир Битићи.
Он је неколико пута јавно говорио да је од председника Србије Александра Вучића добио информације да је за убиство његова три брата одговоран Горан Радосављевић Гури, наводи Глас Америке.
Мехмет, Агрон и Или Битићи ухапшени су јуна 1999. године због, како су тврдиле тадашње власти, илегалног уласка у земљу, и осуђени на по 15 дана затвора.
Према оптужници Тужилаштва за ратне злочине Србије, они су изведени на споредни излаз из затвора у Прокупљу и одведени у базу Специјалних антитерористичких јединица МУП-а Србије у Петровом Селу у источној Србији, где су два дана касније убијени мецима у потиљак.
Њихова тела откривена су у јулу 2001. године у масовној гробници у Петровом Селу, на подручју базе коју је у време њиховог убиства контролисала јединица под командом Горана Радосављевића Гурија. Тела су пронађена са везаним рукама и са ранама од метака на потиљку.
Одељење за ратне злочине Вишег суда у Београду ослободило је кривице два полицајца оптужена за помагање у убиству браће Битићи, Сретена Поповића и Милоша Стојановића. Суд је навео да нема доказа о њиховој умешаности у убиства америчких држављана.
(Глас Америке)
http://www.nspm.rs/hronika/glas-amerike-rezolucija-o-ubistvu-brace-bitici-koju-je-juce-usvojio-odbor-predstavnickog-doma-za-spoljne-poslove-uskoro-pred-punim-sastavom-kongresa-sad.html