За усташе радило 500 хиљада Хрвата

441

ПЕЧАТ на срамну одлуку Пољске да Србију не позове на обележавање годишњице почетка Другог светског рата, ставила је Колинда Грабар Китаровић, која је у Варшави изјавила да је “хрватски народ највише допринео антифашистичкој борби у Европи”.

То што је хрватска председница присуствовала извињењу за ратне страхоте, које је председник Немачке Франк Валтер Штајнмајер упутио на пољском језику, није је навело да покуша да учини исто у име државе која је била највернија савезница нациста.

 

Китаровићева је покушала да присвоји заслуге за победу над нацистима, док власт у њеној држави одбија да се обрачуна са тековинама НДХ, укључујући и злокобни поздрав “За дом спремни”. Пре три године њена странка је чак покушала да забрани партизанску петокраку, док сада Китаровићева настоји да се окористи о страдање оних који су под том петокраком гинули. Док истовремено у јавности певуши хитове усташког барда Томпсона, кога назива великим родољубом. После распада СФРЈ у Хрватској је срушено око 3.000 обележја из НОБ.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ – СНИМАК ИЗ 1941. ДЕМАНТУЈЕ КИТАРОВИЋ: Ево како су се Хрвати (стварно) борили против нациста у Другом светском рату! (ВИДЕО)

Историчар проф. др Љубодраг Димић каже да Европа која толерише такве ствари нема будућност:

– Такве изјаве и такав поглед на све носе велику несрећу, пре свега за генерације младих Хрвата. Удариће главом у зид. То је увреда и за хрватске антифашисте, којих није било мало, али у јединицама НОП у Хрватској били су у мањини све до јануара 1944. Већина антифашиста у НДХ били су Срби, иако их је у укупном становништву било три или четири пута мање.

Димић истиче је око пола милиона Хрвата било укључено у апарат усташке државе, од администрације, преко чувара логора, до директних извршиоца злочина:

– Све до пролећа 1945. усташе су имале подршку Католичке цркве и Степинца. Загреб је ослобођен тек 8. маја, а рат је окончан 19. маја. Више од 140.000 усташа је организовано побегло после рата. Не може се градити будућност ако не желите да рационално сагледате прошлост.

Колинда Грабар Китаровић

Иако је покрет отпора у Хрватској заиста био масован, чињенице говоре да су већину у током читавог рата чинили Срби који су и били највеће жртве монструозног усташког режима. Према документима из рата, 1942. године у дивизијама на тлу данашње Хрватске Срби су чинили између 85 и 96 одсто бораца. Тек после пада Италије, Хрвати почињу да масовније приступају партизанским јединицама, а већина постају 1944. на самом крају рата, када и домобранске јединице почињу да мењају страну.

ДОДИК: НАЈЦРЊА РЕВИЗИЈА

СРПСКИ члан Председништва БиХ Милорад Додик каже да је изјава Китаровићеве најцрња ревизија историје:

– Сви шефови држава који су се јуче окупили у Пољској знају да је НДХ била сателит фашистичке Немачке и да су у оквиру такве државе почињена највећа зверства у Другом светском рату према Србима, Јеврејима, Ромима и осталим антифашистима. Историјска је чињеница да су управо Срби подигли устанак и били носиоци антифашистичког покрета и у НДХ.

НОВА ПРОВОКАЦИЈА КОД КНИНА

ПРЕДСЕДНИШТВО СДСС није донело одлуку напушта ли странка владајућу коалицију у Хрватској, али провокације у Уздољу крај Книна, испред кафића “Петко”, где су недавно сплитски хулигани напали госте и власника – настављају се. Испред “Петка” окачен је транспарент на ком је писало: “Милораде, то се не заборавља”, а наводно су то урадили припадници навијачке скупине БББ после утакмице Динама и Хајдука у Сплиту.

Уз овај транспарент исписани су бројеви жртава и места у којима су страдале. Истовремено Бруна Есих, која води странку Неовисни за Хрватску, тврди да је Пуповац “Вучићев агент” и да би га требало спречити да буде посланик у Сабору. Ј. К.

 

Вечерње новости