Лепосавић, Медвеђа и Бујановац Србији, Прешево, Газиводе и Трепча Косову, столица у УН за Косово, али не и признање од Србије, детаљи су наводног договора који је саветник косовског председника Хашима Тачија, Ардиан Арифај, предочио тадашњем косовском министру здравља Арбену Витији, рекао је синоћ гостујући у емисији Деску на КТВ бивши косовски премијер и лидер Самоопредељења (ЛВВ), Аљбин Курти.
У опсежном интервјуу са уредником Кохе, Агроном Бајрамијем, Курти је изнео детаље о неколико приватних размена до којих је дошло у време његове владе, конкретно – разговору Арифаја и Витије, његовом састанку са Тачијем и садржају писма које му је упутио лидер ЛДК Иса Мустафа.
Било ножева над мапама
Курти, је, користећи метафору којој често прибегава, рекао и то да је саветник косовског председника Ардиан Арифај потврдио тадашњем министру здравља, Арбену Витији, да је било разговора о размени територија – „над картама је било ножева, а виљушка је била у рукама председника Србије, Александра Вучића“.
Сам Тачи, како тврди Курти, њему није желео да открије детаље договора са Србијом, затраживши да то учини пред Скупштином – „Рекао ми је да када би твоја пријатељица, Вјоса Османи, дозволила да говорим пред Скупштином, рекао бих тада,“ био је захтев Тачија, сведочи Курти.
Међутим, о детаљима споразума добио је информацију посредно, преко тадашњег министра здравља и његовог блиског сарадника Арбена Витије и то пре састанка са Тачијем.
„Арифај се састао са Арбеном Витијом и рекао му хајде да се договоримо, реци Аљбину да ће се то свидети и вама јер сте и ви за национално јединство. Тада га је министар питао да ли је договор дати Север, а Арифај је рекао не, не Север. Лепосавић да, али Газиводе и Трепча остају и имовину не дајемо.“
Фото: Koha/KoSSev
С друге стране, преноси Курти детаље тог разговора, Прешево би припало Косову, али не и Бујановац и Медвеђа јер тамо, како је Арифај рекао Витији, нема Албанаца, већ само Срба.
„А признање Косова? Признање од Србије немамо, али бисмо имали столицу у УН. Дакле председников саветник говорио је у име Си Ђинпинга и Владимира Путина јер нема столице у УН без одлуке Савета безбедности. Дакле до овог састанка је дошло пре него сам се састао са председником Тачијем и он је знао да ја знам да тај споразум постоји, али он то није желео сам да ми каже“, наводи Курти.
Када му је Курти сам рекао да је упознат са садржајем разговора који се десио између Витије и Арифаја, Тачи му је одговорио – „не узимај Ардиана Арифаја за озбиљно, само слушај шта говори Беким Чолаку“.
Ова идеја, као и састанак са Тачијем су пропали када је Курти одбио да буде „део преговора са ножевима“, али упозорава да она није „мртва“, а резултат је двогодишњих преговора иза кулиса, тврди Курти.
ЛДК није могао да трпи притисак Гренела
Више пута је поновио да су гласачи пре скоро годину дана гласали за промену и коалицију ЛДК и ЛВВ, али да су ову коалицију уништили они „који су се приклонили председнику“, а ту је понајпре сврстао тренутног косовског министра унутрашњих послова Агима Вељиуа и лидера ЛДК Ису Мустафу.
Открио је и да му је Мустафа послао писмо у ком је навео да ће ЛДК „напустити коалицију чим прође ситуација са вирусом будући да не могу да издрже притисак који трпе од Гренела због захтева за укидањем такси и одустајања од принципа реципроцитета“.
„Гренел је прихватио захтеве јачег јер је желео брзи договор и ставио је притисак на слабију страну. Ја нисам био слабија страна, али сам имао слабог партнера, који је сада постао слабија страна“, рекао је Курти појашњавајући да се „захтев јачег“ односи на захтев Србије да подела Газивода буде део споразума.
Да до укидања реципроцитета није дошло, не би било ни споразума из Вашингтона, изнео је оцену Курти.
Споразум у Вашингтону је између Мичигена и Охаја
Писму лидера ЛДК претходио је састанак са Хашимом Тачијем који је одржан 13. марта посведочио је Курти. Његова намера била је да се договоре око ставова у спољној политици, док је Тачи тражио да се најпре сложе око унутрашњих питања.
„Желео је да се договоримо о унутрашњој политици. Када нисмо постигли договор да одемо у Вашингтон и потпишемо договор без дијалога и када се нисмо сложили око унутрашње пре него спољне политике, како је он то желео, онда ме је у понедељак 16. марта, у 16:00 позвао телефоном и питао ме за мишљење о проглашењу ванредног стања на његову иницијативу. Након што није успео да подели са мном косовску економију и косовске институције, а ја нисам пристао да се предам захтевима Србије и одем у Вашингтон без икаквог дијалога ради брзог договора, прешао је на проглашење ванредног стања, имали смо 19 заражених и ниједног мртвог “, рекао је Курти.
Инсистирање на проглашењу ванредног стања и од стране Агима Вељиуа само је један од корака који ће касније довести до његовог разрешења, посведочио је такође Курти.
О самом споразуму у Вашингтону рекао је да није споразум Косова и Србије, већ споразум Мичигена и Охаја, такозваних свинг држава које имају знатну албанску и српску дијаспору, а које су на клацкалици за подршку републиканској или демократској партији.
Уплашили се борбе против корупције
Одлукама које је донео за кратко време које је провео на власти каже да је задовољан, а два преломна тренутка дала су наду грађанима, а уплашила његове политичке противнике – распуштање бордова јавних предузећа и отпочињање процеса ветинга у правосуђу.
„Нису веровали да ћемо се корупцијом бавити тако брзо и оштро“, рекао је.
Стога верује да ће се број гласова који је ЛВВ освојио на парламентарним изборима октобра прошле године, удвостручити.
„Даћемо све од себе да освојимо 50% и више. Верујем да је то, заједно са госпођом Османи изводљиво. Али морам да кажем да ћемо имати проблем с ким да уђемо у коалицију“, рекао је Курти.
Извор: Стање ствари