Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је да европске интеграције нису “пусти снови”, већ активна решеност коју подржавају и Влада и грађани на изборима, који су “активно и спремно подржали оно што је бољитак”.
Она је у Скупштини Србије, током расправе о извештају Европске комисије о Србији, истакла да половина грађана сматра да су евроинтеграције добра ствар за земљу.
“Од 2000. ми смо се наслушали година пуноправног чланства Србије у ЕУ, 2003, па 2009, па 2011, од оних који су декларативно водили европску политику. Неутемељена очекивања и стално окривљавање Брисела узрок су великог губитка поверења грађана Србије у оно што јесте сам процес. Додатно се закомпликовало, јер се 2015. године значајно променио однос држава чланица према процесу проширења”, истакла је Јоксимовић.
Посланик Странке правде и помирења Самир Тандир, који је говорио пре министарке, истакао је да од 2000. варира проценат подршке евроинтеграцијама, јер су људи очекивали да ће одмах добити немачке путеве и плате.
“Нити је тамо све бело, нити је код нас све црно”, рекао је Тандир и додао да се Србија боље понашала према мигрантима, него неке државне чланице ЕУ, у којој је забрињавајући пораст антисемитизма и антиисламизма.
Он је рекао да остаје велико отворено питање двојности рада исламске заједнице и да очекује да се и то питање у складу са евроинтеграцијама реши и да Србија има једну традиционалну исламску заједницу.
Тандир је указао на проблем снабдевања електричном енергијом у делу око Новог Пазара и да за човека у том крају ЕУ значи то да има струју.
Министарка Јоксимовић је рекла да се то дешава свуда у Европи и да су пре неколико година у Чешкој због снега остали градови без струје и да не мисли да је то врста ограничења према било којој националној мањини, на шта јој је Тандир рекао да када говори о Санџаку говори о свим грађанима, а не само о једној етничкој групи.
Председник Скупштине Србије Ивица Дачић Тандиру је поручио да је Санџак јединица из времена Отоманског царства и да су била 22 санџака на територији Југославије, као и да би било добро да каже на који санџак мисли.
Независни опозициони посланик Владан Глишић је најавио да неће подржати закључке, јер су они део идеје “ЕУ нема алтернативу” и оценио да су најаве промена Устава Србије из Брисела исто понижење као “водање опанака” у време Отоманског царства.
Он је додао да је у време спремања Првог српског устанка у Марићевића јарузи политика била да Отоманско царство нема алтернативу, као и да Аустроугарака империја није имала алтернативу у време Царинског рата, али да су се Срби борили за себе и питао шта ће урадити Србија када ЕУ каже да у Унију не може са Косовом у свом саставу или Хрвати кажу да усташе у Земуну нису биле окупатори, већ администратори.
“Прича да у Бриселу станује демократија је лаж, тамо нема социјалне правде, како се односе према својим незадовољним грађанима гледали смо у Француској са жутим прслуцима”, рекао је Глишић.
Министар спољних послова Никола Селаковић рекао је да у Марићевића јарузи “за наше претке” Србија није имала алтернативу и да се до данас ништа није променило, да Србија и даље нема алтернативу, а на изјаву да ће се Устав Србије кројити из Брисела рекао да “Устав Републике Србије кроје грађани Србије”.
Он је рекао да у Србији нико не жели да пристане да се Србија одрекне Косова, а да сада Србији то нико ни не говори и да је Србија питање Косова вратила на дневни ред, истакавши да је Бриселски споразум сачувао мир, те да на њега Србија треба да буде поносна, али не да много слави.
“Ту врсту дилеме пред нас нико не поставља”, истакао је Селаковић и додао да је на Косову и Метохији у време Косовске битке живело 98 одсто Срба, а да број Срба на Косову данас и годинама уназад само опада и да сада не треба просипати крупне речи, већ радити на делима и сачувати српско становништво и светиње.
Он је рекао да партнере на западу треба убедити да ово није иста Србија као пре 30 година.
“А ако ме питате шта нема алтернативу, Србија нема алтернативу, све друго су промењиве категорије”, поручио је Селаковић, што су посланици поздравили гласним аплаузом.
Селаковић је рекао да се пре 21 године Србија није граничила ни са једном чалницом НАТО, а пре 20 година ни са једном чланицом ЕУ, а да се данас граничи са четири чланице ЕУ и седам чланица НАТО.
Министарка Јоксимовић рекла је да за њу алтернативу нема “Србија у Европи” и оценила да је лоше то што се овде стално “управља прошлошћу” и да треба померити фокус и погледати “где станује будућност”.
Она је рекла да се тражи европско решење, јер је ЕУ настала да би се спречило проливање крви и убијање у Европи и да Глишићев однос према региону “нека Албанија, нека Македонија” и доводи до тога да Србију из Европе гледају као некога ко фингира добросуседске односе.
Глишић је реплицирајући рекао да није “обожаватељ” Српске напредне странке и Владе Србије, али да је ова спољна политика која се сада води, једина која може да се води, јер сада две трећине економске размене Србија има са ЕУ и истакао да Србија по том плану мора да ради да се осамостали од ЕУ.
Он је појаснио да је у време устанка прецима Срба неко говорио да “Отоманска империја нема алтернативу”, а да су се устаници томе одрпрли.
Коментаришући изјаву да је ЕУ пројекат мира, он је рекао да су они пројекат мира за себе, а не за Србију.
(Фонет)