Заменик помоћника америчког државног секретара Габријел Ескобар изјавио је да сви споразуми између Београда и Приштине треба да буду поштовани, укључујући и споразум о формирању Зајединице српских општина (ЗСО).
„Наша позиција је да сви ранији договори треба да се примене укључујући и формирање ЗСО. Волели би да видимо дискусију на ту тему када се стране састану касније овог месеца“, рекао је Ескобар.
Ова порука пренета је и Куртију када се састао са америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном, додао је Ексобар.
Он се нада да ће се на састанку у Бриселу 18. августа постићи неки напредак и да ће се дискутовати о трајном решењу за регистрације али и шира питања, попут имплементације енергетске мапе пута, споразума о несталима и диксусије на тему формирања Заједнице српских општина.
„Није то само одлагање већ могућност да се створи трајно решење које ће допринети интерграцији и стаблоности региона. Тачно је да је претходно решење било привремено и захтевало је Србија да препоруку за дугорочно решење. И даље се надамо томе. Али се надамо и једној широј расправи како могу да напредују ка бољим односима за слободу кретања и већу интергацију у ЕУ“, казао је амерички званичник.
Упитан да прокоментарише изјаве Вјосе Османи, која сматра да постоји руска умешаност у изазвиање тензија на северу Косова, Ескобар је рекао да иако Русија покушава да игра улогу на Балкану, та улога није важна као дестабилишући фактор појединих политичара и актера који делају у оквиру самог Западног Балкана.
„Уз јако мало изузетака оно што се дешава на Балкану резултат је фактора који су на Балкану. Оно што се дешава на северу је заиста питање између Србије и Косова. Зато је веома важно да се лидери две земље састану у Бриселу на дијалогу са посредништвом ЕУ и да изгладе међусобне разлике на северу. То би укљућивало и трајно, одрживо решење питања регистрација. То би укључивало и имплементацију енергтске мапе пута, договора о несталим особама и дискусију ЗСО. Треба да се фокусирамо на проблеме који се могу решити на Западном Балкану дипломатијом и конкструктивном дијалогом“, казао је Ескобар.
Недавно је и шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борел, одговарајући на посланичко питање, рекао да Косово треба да испуни своју законску обавезу и спроведе без одлагања споразум којим је предвиђено оснивање Заједнице/Асоцијације српских општина. Из ЕУ су више пута навели да немају менахизме да „натерају“ две стране да поштују потписане споразуме, већ само да их на то подсећају, али и да ће у складу са испуњавањем обавеза и Косово и Србија напредовати на путу ка ЕУ.
„ЗСО формирати без одлагања, али да не буде држава у држави“
Ескобар је рекао да се у потпуности слаже са изјавом Борела да ЗСО треба да се формира без одлагања. Но, Ескобар истиче да ЗСО не може да ствара државу у држави, нити да се коси са Уставом Косова.
„Јасно смо рекли да је ЗСО претходно договорена и зато о њој мора да се дискутује. Али, ЗСО не сме да се коси са Уставом Косова, не сме да ствара проблеме у функционисању Косова и не сме да буде држава у држави. Постоји пуно европских модела где мањине могу да заштите своје кулутрно наслеђе и језик у оквирима Устава. Ми бисмо желели да нађемо неке од тих примера и да их искористимо као водич за имплементирање ЗСО. Надам се да ћемо о томе моћи да разговарамо у Бриселу овог месеца“, додао је.
„Режим са стикерима је привремен и временски ограничен“
Ескобар се нада и да ће се наћи трајно компромисно решење за регистрације али и ту види као трајно решење оно које би омогућило да се возила са косовским таблицама возе и у Србији и у Европи.
„Надам се да ће две стане саме да нађу компромис, то и јесте сврха дијалога са посредништвом ЕУ. Истина је да Бриселски споразум има неке смернице што се тиче слободе кретања и оне би требало да помогну да се нађе мапа пута за напредак, али томе треба да допринесу и други договори. Тренутни режим за регистрације са стикерима је привремен, ограничен временски, и требало је да се замени трајним решењем. Заиста мислим да ово трајно решење не сме да се посматра као нешто што ће значајно променити животе људи на северу Косова. Једноставна је чињеница да возила која се возе по Косову треба да буду регистрована и њима да се управља у складу са законима те земље. Они треба да омогуће слободу кретања не смо у оквиру Косова, и не само у окиру Европе, већ и у региону и целој Европи. Ја то видим као трагање за решењима која ће допринети већој стабилности и већој интеграцији и у региону и у Европи. То је решење које тражимо и надам се да ћемо га наћи“, рекао је Ескобар.
(Н1, Фонет)