* Стручњак за безбедност Џевад ГАЛИЈАШЕВИЋ: Таквима је заштита пружена приликом одласка, а минималне казне, које се углавном отплаћују новцем – резултат су договора са Тужилаштвом БиХ које никада није истраживало организаторе нити је утврђивало шта су џихадисти повратници радили у Сирији, које су злочине починили, на који начин и колико пута
* Навео да је од 40.000 бораца из 110 земаља, који су се од 2012. придружили терористичкој “Исламској држави”, из БиХ у Сирију и Ирак отишло између 360 и 500 људи. Нагласио да евиденција није поуздана јер су многи ишли из западних земаља, највише из Аустрије, Данске, Белгије, Шведске и Холандије
_________________________________________________________
ПОВРАТАК са сиријског ратишта Аднана Ћатића, који је ухапшен на сарајевском аеродрому, показује да је БиХ сигурна кућа за терористе, где се терористички систем гради три деценије, оценио је стручњак за борбу против тероризма Џевад Галијашевић.
Галијашевић је рекао да хапшење Ћатића показује да се он и слични враћају сигурни да ће у матичној земљи добити заштиту.
Он је додао да је таквима заштита пружена приликом одласка, а минималне казне, које се углавном отплаћују новцем резултат су договора са Тужилаштвом БиХ.
– Тужилаштво никада није истраживало организаторе нити је утврђивало шта су џихадисти повратници радили у Сирији, које су злочине починили, на који начин и колико пута. Зато се Ћатић вратио, као многи прије њега – истакао је Галијашевић.
Он је нагласио да су на све ово указали и парламентарци из Републике Српске, а раније је на ту опасност указивао и највећи лидер модерног света руски предeедник Владимир Путин.
Представници Републике Српске у Парламентарној скупштини БиХ недавно су упутили писмо америчком Сенату и Конгерсу, као и Европском парламенту, у коме су навели да је БиХ већ дуго уточиште радикалних исламиста и да националистичке политике највећих бошњачких странака потврђују намеру да БиХ владају без Срба и Хрвата.
Они су у писму истакли да у Федерацији БиХ постоје села у којима становници спроводе шеријатски закон, као и да су делови БиХ насељени Бошњацима и даље дом бројним спавачким ћелијама Ал Каиде и ИСИЛ-а које би потенцијално могле бити активиране ако и када стигне наређење.
Овај повратак са сиријског ратишта, каже Галијашевић, показује да је БиХ сигурна кућа за терористе, али и да се сарајевске политичке елите деле на двије групе – оне које су то финансирале и друге који чине све да поткопају сваку истрагу и да заштите терористички систем који се гради три деценије.
– Република Српска је поуздан партнер у глобалној борби против тероризма. Парламентарци дају важан допринос, као и Министарство унутрашњих послова Републике Српске и носиоци најодговорнијих функција у Српској – истакао је Галијашевић.
Према његовим речима, елите из Сарајева поткопавају све акције и истраге, штите терористе, неки директно, а неки индиректно.
Галијашевић је навео да вехабијско, верско и политичко лудило на осовини Сарајево-Идлиб, открива подложност једног слабо утемељеног и контрадикторног идентитета разним утицајима и процесима.
Он је подсетио да је, од 40.000 бораца из 110 земаља који су се придружили терористичкој “Исламској држави”, од 2012. у Сирију и Ирак из БиХ отишло између 360 и 500 људи.
Евиденција је, каже, непоуздана, јер су многи ишли из западних земаља, највише из Аустрије, Данске, Белгије, Шведске и Холандије.
– Углавном су у Сирију, одлазили преко Турске, прво авионом, а затим илегалним путем до сиријских ратишта. По свим сазнањима, око 70 посто њих је било у “Исламској држави”, а један број уз Ал-Нусра фронт – рекао је Галијашевић.
Држављанин БиХ који је ухапшен на сарајевском Аеродрому због сумње на тероризам стигао је из Сирије преко Турске.
Сипа је јутрос саопштила да је је то лице ухапшено на Аеродрому у Сарајеву и да му се на терет стављају кривична дјла „организовање терористичке групе“, „противзаконито формирање и придруживање страним паравојним или параполицијским организацијама у вези са кривичним делом тероризам“.