Председник Косова Хашим Тачи изјавио је да мисли да је добар тренутак да ове године буде постигнут споразум о нормализацији односа са Србијом.
У интервјуу који је дао за Асошиејтед прес, Тачи је казао да многи изазови који се налазе пред Београдом и Приштином треба да буду решени кроз дијалог уз посредство ЕУ који је почео 2011. године. Оценио је да је Косово од стицања независности постигло велики успех.
“Независност Косова донела је више мира и стабилности на Западном Балкану”, казао је Тачи.
Он је поменуо снажну подршку коју Косово има од САД и Европске уније, као и обећање Русије да ће прихватити споразум Београда и Приштине.
Тачи се осврнуо и на реакцију Вашингтона због одбијања приштинских власти да укину таксе од 100 одсто на увоз робе из Србије и Босне и Херцеговине, упркос позивима западних земаља да то учине.
“Нема хладноће (од САД) према Косову као земљи или према његовом становништву”, казао је Тачи за АП.
Високи функционери америчке администрације упутили су ове недеље писмо косовским лидерима у којем су их упозорили да односи САД и Косова не могу бити враћени на “претходни, завидни” ниво, док Приштина не укине таксе од 100 одсто на увоз робе из Србије и БиХ.
Иљир Деда: Жеља ЕУ је да се споразум заврши до краја марта, а да ли ће бити постигнут, зависи од тога да ли ће бити избора и на Косову и Србији
Посланик Алтернативе у Скупштини Косова Иљир Деда изјавио је да је даље активности на изради Статуса и формирања Заједнице општина са српском већином (ЗСО) зауставио председник Србије Александар Вучић.
Деда је за РТК2 казао да је у августу прошле године Управљачки тим завршио статут Заједнице српских општина који није послат Бриселу, јер су председници Косова и Србије, Хашим Тачи и Александар Вучић почели да говоре о подели, корекцији или размени територије.
Он сматра да је тај пројекат скинут са дневног реда и да треба затражити од Вучића и директора Канцеларије Владе Србије за КиМ Марка Ђурића да објасне зашто причају да Приштина није формирала ЗСО када су сами то зауставили.
“Залажем се за очување територијалног интегритета Косова и ако ћемо разговарати о већој самоуправи косовских Срба, морамо разговарати и о већем степену самоуправе Албанаца у Прешевској долини. Мора да постоји тај реципроцитет, јер су очигледно људи са једне и друге стране незадовољни самоуправом коју сада имају”, рекао је Деда.
Он је казао и да би премијер Косова Рамуш Харадинај уместо увођења такси на призводе из Србије требало од западних партнера да затражи одговор на питање шта ће се десити ако споразума не буде због Србије.
“Премијер Рамуш Харадинај сматра да преко такси може да спречи разговоре председника Косова и Србије о подели Косова, али не схвата да то може учинити само ако учествује у дијалогу заједно са Тачијем”, рекао је Деда.
Према његовим речима, влада велика несигурност код политичког естаблишмента Косова и она расте због неповерења или страха да се територијални интегритет Косова не може очувати. Деда је казао да би Косово требало да понуди опције у процесу нормализације односа са Србијом.
“Видећемо шта ће платформа донети. То је оквир за неколико опција које ми треба да понудимо. Не можемо ићи страхом, видим и председник скупштине и сви некако иду страхом – нећемо то, нећемо ово. Не улази се у дијалог са ‘не’, него се улази са ‘да’ и неким принципима које се обавежеш да нећеш погазити, а о осталим стварима се мора разговарати”, нагласио је Деда.
Он је оценио да Косово остаје заробљеник недовршеног сукоба, а да ће споразум “кад тад” морати да се потпише.
“На Косову нису свесни да колико год то будемо дужили, већу ћемо цену платити. Жеља ЕУ је да се све заврши до краја марта”, казао је Деда.
Од тога хоће ли споразум бити постигнут до краја марта, зависи и то да ли ће бити избора и на Косову и Србији, сматра Деда.
Деда је додао и да је за њега од временског рока важније какав ће споразум Приштина и Београд постићи и хоће ли он довести до нормализације односа.
Љимај: Циљ је признање Косова
Потпредседник Владе Косова и копредседавајући тима за дијалог са Србијом Фатмир Љимај изјавио је вечерас да Косово иде у дијалог са Србијом да би постигло признање, преноси РТК.
Љимај је у емисији „Дебат“ на РТК је рекао да је прва ствар која би свима требало да буде јасна да неће бити преговора о статусу.
„Нећемо преговарати о нашем статусу… Идемо у дијлог за признање. Наравно, постоје и друге теме, које су остале отворене“, рекао је он додајући да „и српска страна може да покрене неку тему“. Љимај је рекао да усвојени документ има 11 принципа, али је „у сржи документа“ да Србија призна Косово.
Он је као стратешки циљ Косова навео европске интеграције, преноси РТК. Приштински тим за наставак дијалога са Београдом, чији је Љимај копредседавајући, усагласио је раније данас прговарачку платформу, а у петак ће је доставити Скупштини Косова на усвајање.
(Бета)
http://www.nspm.rs/hronika/hasim-taci-za-ap-dobar-je-trenutak-da-ove-godine-bude-potpisan-sporazum-o-normalizaciji-sa-srbijom.html