Вечерње новости: Концерт Божа Вреће у Београду може, слава не може?

267

Концерт који је интерпретатор севдалинки Божо Врећо (37), босанскохерцеговачка верзија аустријске „брадате жене“ и евровизијске победнице Кончите Вурст, одржао у четвртак у београдској „Комбанк дворани“ поделио је Србију, бар што се друштвених мрежа тиче.

Иако капацитет дворане није био попуњен, а публика је носила маске уз прописану физичку дистанцу, гнев је изазвало то што је концерт одржан усред пандемије короне, док број заражених у Србији и Београду драматично расте из дана у дан, и у тренутку када се нашем народу ограничава да на крсним славама има до пет људи, уз претњу новчане казне од 50.000 до 150.000 динара.

Ко је уопште дозволио овај концерт, када је свим домаћим певачима забрањено да наступају у дворанама, клубовима и кафанама? Зашто онда, на пример, најдуговечнији српски рок састав „Ју група“ не може да обележи златни јубилеј, пола века рада, концертом у тој истој „Комбанк дворани“? Или било која друга група или певач/ица?

Кап која је прелила чашу био је други београдски концерт Боже Вреће, који је био заказан за 20. новембар, на истом месту, у 18.30. Мада се тог јутра упокојио патријарх Иринеј, а Влада Србије прогласила тродневну жалост, вест да се концерт одлаже због смрти патријарха Српске православне цркве стигла је тек по подне. Организатори су саопштили да ће га приредити у понедељак, „уколико буде услова“ за то.

„Врхунски безобразлук и непоштовање“, „Срамота, ко то дозвољава, а нама се забрањује скуп за славу за више од петоро људи“, „Слава не може, а ово може“, „За културне манифестације је лимит 500 људи, под условом да је један човек на четири квадратна метра, за семинаре можеш да имаш и хектар, лимит је пет особа, исто важи и за славе“, само су неки од коментара на „Твитеру“, поводом Божиног концерта. Упркос неоспорној чињеници да лепо пева, многима се не свиђа имиџ овог уметника, који наступа у раскошним хаљинама, са бројним огрлицама око врата, а сву гардеробу сам креира и шије. Захваљујући томе, каже, може у потпуности да се уживи у женске и у мушке текстове, јер музика не познаје полове и расе.

Део наслова и опрема: Стање ствари

(Вечерње новости, 22. 11. 2020)