Иса Мустафа: Дијалог са Србијом у интересу Косова, наставак у јануару

431

Лидер ЛДК, Иса Мустафа, критиковао је изнова позив дела косовске политичке јавности за обуставу дијалога. Дијалог је у интересу Косова, а његову обуставу нису тражили ни Тачи, ни Весељи, поручио је Мустафа.

Истог дана када је јавно саопштено да је потврђена оптужница за ратне и злочине против човечности Хашиму Тачију, Реџепу Сејлимију, Кадрију Весељију и Јакупу Краснићију, коалициони партнер ЛДК, Харадинајева ААК, затражила је обуставу дијалога.

Њихове захтеве већ сутрадан је на састанку владе поново изнео министар Сељим Сељими али и сам Харадинај у јавним гостовањима.

Захтевима за „удаљавање од дијалога“ придружила се јуче у интервјуу за Дојче веле и косовска председница, Вјоса Османи која је на ово место дошла након Тачијеве оставке.

Међутим, медији су пренели њен позив да се дијалог „обустави“ што је она након реакције ЕУ демантовала, наводећи да није позвала на обуставу дијалога, већ да је констатовала да је Косово у неповољној ситуацији за тренутни наставак дијалога.

Противљење таквим захтевима још једном је изразио Иса Мустафа.

„Захтев за окончање дијалога нема оправдање. Ни Тачи ни Весељи нису тражили прекид дијалога, ни док су били на Косову, нити из Хага. Они нису мешали Специјализована већа са дијалогом. Као и ПДК и ја наглашавам да се дијалог не спроводи ради Србије, већ у интересу Косова и за међусобно признање“, рекао је он преноси Зери.

Рекао је и да је дијалог питање партнерства Косова и ЕУ и САД, наводећи да састанак у склопу дијалога није заказан ни за новембар ни за децембар.

С друге стране, коментаришући захтеве Рамуша Харадинаја да добије подршку коалиције за избор за место председника, Мустафа поручује да је „потребан предах након хапшења председника“.

„Хајде да покажемо достојанство и не журимо са овим. Председник ће бити одабран у сваком случају – сада или након избора“, рекао је, преноси Зери.

На позиве дела косовских политичара да се дијалог обустави ЕУ је реаговала јуче.

Петер Стано, портпарол ЕУ оценио је такве позиве као покушај стављања дијалога у функцију актуелних политичких расправа кратког рока.

„Косовско друштво је довољно зрело да схвати да се дијалог не може користити за краткорочне политичке расправе”, нагласио је Стано у разговору за Радио Слободна Европа (РСЕ).

Опрема: Стање ствари

(КоССев, 12. 11. 2020)